Pilates óratípusok
Aerobic óratípusok
Wellness óratípusok




PILATES ÓRATÍPUSOK

Mat-Talaj

A gyakorlatokat a talajon, matracon végezzük. A legtöbb gyakorlat alaphelyzete hanyattfekvés, így a gerincproblémákkal küszködők is végezhetik. A has, a hát alsó része, a far és a medence izmaira helyeződik a hangsúly.


Eszközös Pilates óra

Eszközöket, mint például gumiszalag, fitt-ball, soft-ball, pilates henger, flexi-bar -t használunk a Mat óra folyamán. Ezzel színesebbé vállnak az órák, valamint nehezíthetjük a gyakorlatokat. Az egyensúlyérzékünk, koordinációnk, összpontosításunk és az izmaink jobban fejlődnek.


Pilates gépek

Speciális, rugókkal ellátott gépeken edzhetünk, melyek lehetőséget adnak a fokozatos terheléshez. A gépeken végezhető excentikus gyakorlatok során az izom megnyúlása közben erősíthetünk. Gépek elnevezései: Cadillac, Reformer…




AEROBIC ÓRATÍPUSOK

Aerobic óra

- LOW IMPECT:

Az egyik láb mindig a talajon van, egyszerű alaplépések kombinációja.

- HIGH IMPECT:

Rövid időre mindkét láb a levegőbe emelkedik: szökdelések, ugrások, alaplépések kombinációja

- HIGH-LOW:

Az előző két óratípus keveréke high impect és low impect elemek aránya 1:4 vagy 1:5

Zsírégető

Hosszabb időtartalmú (1,5 óra) kis, közepes intenzitású mozgás (lépések, lépéskombinációk, a karmunka jellemzően szívvonalon van)
Eszköz lehet: step, kézisúlyzó, gumikötél
A munkavégzéshez szükséges energiát főként zsírból fedezi a szervezet. (a 40. perctől)


Intervalledzés

Rövid ill. hosszabb szabályosan ismétlődő, változó intenzitású szakaszokból épül fel. Magas intenzitású terhelés és alacsony int. pihenőidők váltakozása. Az állóképesség növelésének egyik módja.


Köredzés

Különböző jellegű erő és állóképesség fejlesztő gyakorlatokból áll, amelyeket meghatározott állomásokon, - intenzitással. – ismétlésszámmal, - ideig kell végrehajtani. Kondíciójavító erőnlétnövelő.


Alakformáló

Erőfejlesztő, izomtónusfokozó, és testtartásjavító gyakorlatok az egész testre: váll, kar, mellkas, has, hát, csípő, far, comb, lábszárizmok.
Eszközök lehetnek: step, kézisúlyzó, gumiszalag, kötél, flexi-bar, core-board, labda


Power dumbell / Body pump / Testszobrászat

Ötvözi az aerobic óra és a konditeremben végzett gyakorlatokat. Csoportosan zenére egy kétkezes súlyzó (rúd) és a hozzá tartózó tárcsák segítségével izomtónus fokozó, erő-állóképességet növelő gyakorlatok végrehajtása.




WELLNESS ÓRATÍPUSOK

Aerobik:

A zenére végzett folyamatos mozgásgyakorlatokkal megdolgoztatjuk a test minden izomcsoportját. Rendszeres aerobic edzés javítja az erőnlétet és erősíti a szívet.

A step areobik egy lépcsőfok igénybevételével történő dinamikus mozgás, amely zsírégető és izomfejlesztő hatású.


Aquarobic:

Vízben, utasítás és gyakran zene kíséretében végzett gimnasztika, amely rendkívül ízület- és gerinckímélő, azonban a víznyomás ellen kifejtendő ellenállás miatt edzés- és masszázsjellege is van. Az ízületbetegek számára is ajánlott.


Gerinctorna:

A túlsúly, a stressz és hirtelen megerőltetés gerincproblémákat is okozhat, ezen elváltozásokat lassan végzett gyakorlatokkal kezelik. Ebben kiemelt szerepet játszik a hasizmok és a hátizmok erősítése.


Gyógytorna:

Célja a mozgás, a vérkeringés, a légzés, az idegműködés helyreállítása, javítása. Módszerei a lazítás, erősítés, és a koordináció javítása.


Jóga:

A régi indiai filozófia része, testünk teljes körű ismeretén alapul, s a test, a lélek és a szellem közötti egyensúly elérésére törekszik. A bizonyos testrészekre irányuló összpontosítás egyrészt a különböző testtartási hibák, ízületi fájdalmak vagy belső szervek célzott gyógyítására szolgál, másrészt elősegíti a belső nyugalom és a kiegyensúlyozottság megteremtését. A jóga elemei a testhelyzet- és a nyújtógyakorlatok valamint a légzés- és meditációgyakorlatok, amelyek pozitív hatással vannak a szervek működésére és a vérnyomásra, aminek következtében emelkedik a vér oxigénszintje. A gyakorlatok végzése csak szakértői irányítás mellett ajánlott. Jógázás során edződik a test, emellett azonban el is lazul, ezért végzése alvási zavarok, fejfájás és pszichoszomatikus megbetegedések kezelésére is ajánlott.


Pilates:

Az egész test erősítését szolgálja és a hajlékonyság fokozására koncentrál izomtömeg-növelés nélkül. Torna közben figyelmet szentel a légzéstechnikának, egyensúlyfejlesztésnek és tartásjavításnak. A pilates speciális segédeszközöket is tartalmaz, például: hengereket és karikákat.


Tae-Bo:

A karate és a tánc mozgáselemeinek egyesítése, amely ütésből, rúgásból és lépésekből áll. A Tae-Bo zenére végzett mozgása igen közkedvelt, mert az egész testet megmozgatja.


Thai Chi:

A hagyományos kínai orvostudományból eredő gyakorlat az önvédelem meditatív elemeiből és mozdulataiból tevődik össze, s árnyékboksz néven is ismert. A folyamatos és egyben erőteljes mozdulatok elindítják az emberi energiát, enyhítve ezzel a panaszokat, és gyógyítva a betegségeket. A thai chi kiválóan alkalmas az állóképesség fejlesztésére, ill. megőrzésére, és bármely korosztály számára elsajátítható, akár előzetes ismeretek nélkül is. Térdi panaszok (menisztikus, szalagsérülés, kopás) és csípőízületi károsodások esetén nem ajánlatos a végzése.